ארכיון חודשי: ספטמבר 2007

oSkope – דרך חדשה (וויזואלית) לחפש ביוטיוב, אמאזון, אי-ביי ופליקר

אוסקופ (oSkope) הוא חיפוש וויזואלי חדש (וקל לשימוש). אשר מציע לנו לקבל תוצאות חיפוש (ולארגן אותם וויזואלית על המסך) בעבור האתרים יוטיוב, אמאזון, אי-ביי ופליקר – גיליתי והתאהבתי.

לדוגמא: בתמונה הבאה אנחנו רואים את תוצאות החיפוש אחר "The simpsons" (ביוטיוב):

The simpsons on youtube at oskope

החיפוש באוסקופ הוא פשוט:

  1. בוחרים אתר לחיפוש
  2. מקלידים חיפוש (אפשר לסנן לפי תת קטגוריה) -ואנטר
  3. ובוחרים אופן הצגה לתוצאות החיפוש

אוסקופ מציע כרגע 5 דרכים להציג את תוצאות החיפוש: רשת, שורות, ערימה, פירוט וכגרף. רק פירוט וגרף מעניינים בעיני, ואותם אציג כעת.

דוגמא לתוצאות חיפוש המוצגים בצורה של פירוט:

הדוגמא היא עבור תוצאות החיפוש באתר אמאזון, עבור ספרים העוסקים בסטטיסטיקה ובתוכנה הסטטיסטית אר (R).

(ניתן להקליק על התמונה כדי להגדיל אותה)

oskope detail view

דוגמא לתוצאות חיפוש המוצגים בצורה של גרף (הכי מעניין):

המשך הדוגמא הקודמת, אך הפעם על ידי הצגה בצורה של "גרף" (דו-ממדי)

oskope graph view

שימו לב שההצגה הוויזואלית של התוצאות בגרפים, שונות עבור האתר שבו אוסקופ מחפש. לדוגמא: עבור אמאזון, בציר ה- X רואים את דירוג המכירות. בעוד שציר ה- Y מציג את מחיר הספר (כלומר היינו רוצים ספר שיהיה כמה שיותר בפינה הימנית התחתונה). מאידך, בחיפוש ביוטיוב מקבלים בציר ה- X את התאריך שבו הועלה הסרטון ובציר ה- Y את דירוגי הגולשים עבור הסרטון.

האתר עוד בחיתוליו, אבל עושה רושם שהוא נטול באגים ומתפקד במהירות גבוהה. שמרתי במועדפים (רק למה אין להם בלוג שיעדכן על פיתוחים !).

שעונים סטטיסטיים בחצי מחיר (ולקינוח, תורת היחסות ב- 5 דקות)

בפוסט מוקדם יותר, עסקנו בממדי מרחב והיום נעבור לממד הזמן. למה – בזכות אתר איכותי שמוכר (בחינם) שעונים סטטיסטיים.

אתרו של פו-דווידל מייצר שעוני פלאש שניתן לשלב באתרי אינטרנט בחינם.
יש שם שעונים פשוטים ונעימים.

אבל אותי עניינו הרבה יותר השעונים הסטטיסטיים שבאתר. לדוגמא שעון שמריץ נתונים על ה"אקולוגיה" של לכדור הארץ. נתונים כגון: מספר האנשים החיים בעולם (6,619,894,652 איש, ברגע זה), כמה מהם סובלים מתת תזונה (37,155,757 איש ברגע זה), מהי הטמפרטורה הגלובלית, כמה נפט שואבים וכמה עוד נישאר, קצב יצור הזבל לעומת קצב המיחזור (תנחשו מי רץ יותר מהר…) ועוד.להנאתכם, אני מצרף כאן את השעון:

Poodwaddle.com
באתר ישנם שעונים נוספים, כמו שעון נתוני תמותה:
שעון סטטיסטי (אשר ניתן לצפות בו, ובשעונים נוספים, בשידור חי כאן)השעונים הסטטיסטיים הקסימו אותי, משום שהם מדגימים כיצד אנימציה של נתונים, מספקת יותר מאשר מידע על קצב הנתונים (מה שאפשר היה להציג פשוט עם עוד מספר שמייצג את הקצב). מה שאנימציית נתונים יכולה להציע, היא לתת לנו תחושה של קצב בנתונים.

לדוגמא, התחושה של הבדלי הקצב בין יצירת זבל למול קצב מחזור הזבל (בארה"ב), מועברות בצורה הרבה יותר חוויתית דרך השעון הסטטיסטי, מאשר היה קורא אילו היו מציעים שני מספרים שמייצגים קצב.

ובמעבר חד, קצת השכלה כללית: מאיינשטיין. בשנת 2005, פרס פירלי (אשר מקיים תחרויות להנגשת מושגים מדעיים להדיוטות כמונו), העלה את "אתגר היחסות" שבו הוא ביקש להסביר את תורת היחסות ב (סדר גודל של) 5 דקות. הזוכה היה:"ההרפתקה היחסית של איינשטיין" (ולמי שעוד לא ראה, אני ממליץ בחום. והלוואי ומישהו היה מתרגם את זה לעברית, עבור הילדים שעוד לא דוברי אנגלית מבינינו).
ההרפתקה היחסית של אל

(נ.ב: רוצים עוד נתונים ואנימציה – אז אתם תהנו לראות קליפים של אינפוגרפיקה)

הקליפ של רוייקסופ "הזכר לי" (Royksopp "Remind Me")

לאחר שהתפרסמה הרשומה על סרטון הפתיחה מ- stranger than fiction. הרי שידיד הפנה אותי לקליפ אחר, של הלהקה רוייסקופ (Royksopp). עבור השיר Remind Me. מלבד המוזיקה הנעימה, הרי שהקליפ הוא כולו אינפוגרי ומשאיר בפה טעם קל של "וואו" .

הקליפ הוא כולו אנימציה מצויירת ומראה (בדומה לקליפ של stranger than fiction) , יום בחיה של אישה בתוך מייל רבוע בלונדון. כאשר אינספור הדברים היומיומיים שמקיפים את האישה, מפורקים ומוסברים באמצעות שלל דרכי המחשה וויזואליים. החל מאופן ההכנה של הדגנים שהאישה אוכלת וכלה בהתפלגות המשאבים הטיבעיים במקומות שונים באיזו מדינה. קליפים כאלו ממחישים באופן אומנתי (ובעיני, מהנה) את העושר האינפורמטיבי/טכנולוגי העצום אשר מקיף אותנו מכל עבר, גם אם אנו לא מודעים לו.

הקליפ הוא פסטיבל קטן של מקצב ואינפוגרפיקה. אני מתאר לעצמי שיהיו שלא יבינו מה קורה שם, ויהיו שיבינו וישתעממו. אני, על כל פנים, נהניתי.

ואתם ?

ואם רציתם, אז הנה גם מילות השיר:

להמשיך לקרוא

ילדים שנולדו בקיץ- יש להם סיכוי יותר גדול בכ-25% לפתח קוצר ראייה

הכותב "אוניברסיטת תל אביב" העלה כתבה מעניינת לאתר הידען. אשר עוררה בי רצון להפעיל קריאה ביקורתית. ולזה מיועדת רשומה זו.

(אני מביא כאן את עיקר דברי הכתבה)
"ילדים שנולדו ביוני ויולי – יש להם סיכוי יותר גדול בכ-25% לפתח קוצר ראייה מעל ל-3 - מאשר לאלה שנולדו בדצמבר או ינואר כך עולה ממחקר משותף לצה"ל ולשלוש אוניברסיטאות.
...
המחקר נעשה על מעל רבע מליון אנשים בצה"ל כשהחוקר המוביל הוא דר' יוסי מנדל ממפקדת קצין רפואה ראשי.
התופעה שנמצאה אינה תלויה בהורוסקופ – הקשר הוא בין מספר שעות האור שהתינוק חשוף אליהן לפי עונת השנה לבין התארכות העין. במחקרי חיות נמצאה עדות למנגנון שקשור בחומר שנקרא מלטונין, המופרש בשעות החשיכה, והמפקח, בין השאר, על גידול העין. כשיש פחות מלטונין עקב שעות היום הארוכות בקיץ, העין ארוכה יותר וכך נעשית קצרת ראיה.
"

אישית, התעניינתי בכתבה היות ואני יליד חודש יוני וגם לובש משקפיים.
אבל אני מספר לכם על הכתבה משום שהצגת המסקנות שלה היא שיטחית – ונראה לי מעניין להבין במה היא שיטחית. הבא נעלה שלוש נקודות בסיסיות שיש לתת להן את הדעת.

להמשיך לקרוא

שנה לפיירסטטס – התוסף לאיסוף סטטיסטיקה מאתרים (ובלוגים)

אני לא חושב שיש בלוגר עברי שעוד לא מכיר את עומרי ופיירסטטס.

ומבלי שהבחנתי בכך, התברר לי היום שעברה שנה מאז שעומרי שחרר לראשונה את פיירסטטס – התוסף שמאפשר לשמור סטטיסטיקות על גלישה לבלוגכם (או אתרכם). (וכשחושבים על זה, גם שנה מאז שהכרתי אותו)

אז לכבוד היומהולדת, כדאי שתכירו מעט מהמאפיינים של התוסף (הרשימה המלאה נמצאת כאן):

להמשיך לקרוא