ארכיון חודשי: נובמבר 2011

רגישות, סגוליות וערכי ניבוי – למה כדאי שכולכם תדעו את זה (וגם איך מחשבים)

למה כדאי שכולכם תרפרפו על המאמר שכתבתי? (כלומר – למה כדאי שתפיצו את המאמר הזה לחבריכם)
כי כל פעם שאתם ניגשים לבדיקה רפואית שמחליטה האם אתם "בריאים" או "חולים" – כדאי שתדעו לשאול מהו הערך המנבא החיובי ומהו הערך המנבא השלילי. מדוע? כדי שתבינו, בהינתן שהובחנתם כבריאים/חולים – מה הסיכוי שההבחנה שקיבלתם באמת מתארת את המציאות.
ביום שבו תצטרכו להבין את זה (וזה יגיע), כדאי שתזכרו את המאמר הזה – ותקראו אותו טוב (בניגוד לריפרוף הראשוני שבו אתם בטח תקראו אותו כעת).

בפוסט שלפניכם אני מתחיל מלהסביר (לאט לאט) מה זה "רגישות", "סגוליות" ואז עובר להסביר מה זה "ערך מנבא חיובי ושלילי". אני מראה כיצד השתמשתי בכל המונחים הללו כדי לחלץ את התשובה לשאלה: "בהינתן שאישה עברה ממוגרפיה והובחנה כחולת סרטן השד – מהי ההסתברות שבאמת יש לה סרטן השד?" (התשובה מופיעה בסוף הפוסט)

ונתחיל….

להמשיך לקרוא

הזמנה לערב הרצאות (כולל אחת שלי) לכבוד יום הסטטיסטיקה הבינלאומי

ב-14.11.2011 יתקיים ערב בן 5 הרצאות קצרות שיסקרו את נושא הסטטיסטיקה מכיוונים שונים לכבוד יום הסטטיסטיקה הבינלאומי (שכבר התקיים ב-20.10.2011).

התכנסות בשעה 20:00, ההרצאות יחלו ב-20:30. האירוע יערך בפאב גורדו (נראה שהכתובת היא הירקון 121, חוף גורדון, טיילת תל אביב)

ניתן להרשם ולהפיץ לחבריכם או שונאיכם באמצעות האירוע בפייסבוק.

10 ש"ח דמי השתתפות לכיסוי הוצאות לוגיסטיות.

אני אתן בערב את ההרצאה "כיצד חוקרים עכברים שחוקרים את סביבתם", הנה התקציר:

יום אחד עכבר קם בבוקר, מחליט שהוא סקרן, ומתחיל ללכת. לאן הוא הולך? מתי הוא חוזר? כמה הוא מטייל? האם הוא מתרגש? ולמה זה בכלל מעניין אותנו (כחוקרים) לדעת?
טל גלילי, הוא דוקטורנט לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, אוהב קוד פתוח ומידע חופשי, ובלוגר במדריך לטרמפיסט בסטטיסטיקה.

כנסו לאתר הספקנים בפאב, בשביל פירוט של שאר ההרצאות שיתקיימו בערב. שאר ההרצאות יתקיימו על ידי אנשים מעניינים ומקצועיים בתחום הסטטיסטיקה, יהיה מעניין…

להתראות שם,
טל.